TARTUGA Louisianský leopardí pes

standard plemene Louisiana Catahoula

Oficiální standard plemene
LOUISIANA CATAHOULA
Národního plemene státu Louisiana

Původ a účel
Země / stát původu: Spojené státy / Louisiana. Používal se jako pes dobytkářů, dřevorubců, společenský pes, hlídací a strážní pes.

Celkový vzhled
Plemeno Louisiana Catahoula je pes střední až větší velikosti, dobře osvalený, elegantní, silný, ale činorodý a velmi vytrvalý.

Temperament
Nezávislý, s obranářskými vlohami, teritoriálními pudy. Může se projevovat agresivně. Plachost na vodítku se nepovažuje za bázlivost, ale za rezervovanost vůči cizím.

Velikost
Psi by měli měřit 22-26 palců (55,8 – 66,0 cm). Velikost fen je 20-24 palců (50,8 – 60,9 cm).

Srst a barva
Délka srsti by měla být krátká až středně dlouhá. Barva – leopardí se dává přednost a může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené nebo žlutohnědé. Jednobarevné zbarvení je přijatelné černé, žluté, červené a čokoládové.

Hlava
Hlava by měla být mohutně stavěná s dobře vyvinutými lícemi. MOZKOVNA: střední délky, široké temeno s dobře vyjádřeným stopem. TLAMA: tlama by měla být silná, hluboká a přibližně stejně dlouhá jako mozkovna měřená od stopu k týlnímu hrbolu. Tlama by měla být široká v nasazení a při pohledu zepředu by se měla zužovat. SKUS: skus silný, nůžkový; klešťový skus je přijatelný. Vysoce žádoucí je kompletní chrup, ale zlomené zuby se nepenalizují. OČI: skleněným očím se dává přednost, třebaže oči mohou být libovolné barvy nebo kombinace barev. Oči nemusí být stejné barvy a jedno nebo obě oči mohou být také různobarevné. UŠI: uši by měly být krátké až středně dlouhé s nasazením na úrovni nebo těsně pod úrovní vrcholu temene hlavy. Přednost se dává správně zavěšeným uším s vnitřním okrajem ucha těsně přiléhajícím k líci. Uši složené dozadu jsou přijatelné.

Krk
Krk svalnatý a dobré délky.

Hrudní končetiny
Délka hrudních končetin 50 – 60 % celkové výšky psa měřené od země k vrcholu kohoutku. Plece dobře uložené směřují dozadu, pažní kost dobré délky. Hrudní končetiny postaveny středně široce a tlapy nejsou vtočeny dovnitř ani vytočeny ven.

Trup
Hřbet silný a dobře osvalený, rovný a středně dlouhý. Hrudník hluboký, dosahuje pod lokty. Hrudník široký s dobře klenutými žebry. Spodní linie přiměřeně stoupá směrem ke slabinám.

Pánevní končetiny
Záď střední délky až delší a přiměřeně skloněná. Ocas nasazen středně vysoko až vysoko. Kolena dobře úhlená a hlezna postavena nízko u země. Hlezna při pohledu zezadu nejsou vbočená ani vybočená.

Tlapy
Tlapy silné a střední délky. Dobře vyvinutá kůže mezi prsty. Paspárky mohou být přítomny nebo mohou být odstraněny; nejsou-li odstraněny, měly by být stejné.

Pohyb
Pohyb plynulý a nenucený prozrazující činorodost. V klusu je přípustné řádkování.

Vady
· Uši příliš letmé nebo podobné uším honicích psů
· Příliš malá nebo příliš velká výška
· Kočičí tlapky nebo mývalí tlapky

Louisiánský leopardí pes Vážné vady
· Psi s vrozeně zkráceným ocasem nebo s kupírovaným ocasem
· Jakékoliv deformace očí nebo excentricky formované zornice
· Předkus nebo podkus

Diskvalifikace
· Dlouhá nebo huňatá srst
· Kupírované uši

Louisiánský leopardí pes je v ČR zastřešen klubem Chovatelů málopočetných plemen psů viz www.kchmpp.cz , Louisiánský leopardí pes je zařazen do chovu na základě bonitace od 15 měsíců věku a jedné CAC výstavy pořádané klubem. Pes se známkou výborný, fena se známkou výborná či velmi dobrá. Je povinné vyšetření DKK maximální stupeň 2. Věk pro zařazení do chovu u psa je od 18 měsíců neomezeně, fenka od 18 měsíců do 8 let věku. Počet vrhů - 1/ rok s ponecháním všech standardních štěňátek. Vznikl další klub, který zastřešuje Louisiánského Leopardího psa a to - Catahoula Club EU - www.catahoulaclub.eu

Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com NÁVŠTĚV

TARTUGA Louisianský leopardí pes